Jak začít s digi fotografií

Vybíráme fotoaparát

Nejprve je potřeba si promyslet, co od fotoaparátu budeme očekávat a kolik chceme investovat. Základní rozdělení fotoaparátů je : digitální kompakty, EVF zrcadlovky a DSLR zrcadlovky.

 - Digitální kompakty pak můžeme dělit na mini - tzv. digitální šperky a klasické kompakty. Ohledně ovládání pak máme plně automatické a pak přístroje které umožňují manuální nastavení. Pokud chcete fotoaparát vždy jenom vytáhnout, bez rozmýšlení vyfotit a zase schovat, stačí vám plný automat. Pokud se chcete focení věnovat více, vybírejte ve fotoaparátech s možností manuálního nastavení, nebo ještě lépe v dalších kategoriích.

 - EVF zrcadlovky jsou většinou v provedení s ultrazoom objektivem (minimálně 7 - 8 násobný rozsah zoomu). Tzv. nepravá zrcadlovka, kde přes hledáček sledujeme miniaturní display, na kterém se zobrazuje přesně to co fotíme. Tato kategorie vyplňuje mezeru mezi kompakty a DSLR zrcadlovkami jak rozměry, tak použitím a v současné době je velmi oblíbená. Tyto fotoaparáty většinou umožňují alespoň částečné manuální nastavení, ale oproti pravým DSLR zrcadlovkám neumožňují výměnu objektivu.

 - malé odbočení, které se týká obou předchozích kategorií ohledně rozlišení v MegaPixelech a velikosti čipu. Mezi laiky se bere jako hlavní parametr kvality fotoaparátu rozlišení čipu v MPix. Tak malé vysvětlení. Rozlišení monitoru počítače je většinou někde mezi 800x600 až po 1600x1200 ale většinou je to uprostřed tohoto rozsahu, tedy 1024x768. Všechny tyto rozsahy se vejdou do 2MPix (1600x1200). Pro prohlížení na počítači tedy víc nepotřebujeme. Pokud budeme fotografie dávat na papír, tak běžné fotografie 9x13 nebo 10x15cm se tisknou nebo nasvítí s hustotou 300dpi (bodů na palec, což je 2.54cm). Takže vám stačí něco mezi 2-3 MPix. Honit se po velké rozlišení je tedy zbytečné, ne li přímo na závadu. Velikost čipu je totiž stále stejná a více bodů, znamená že jsou menší, tedy méně kvalitní a nestačí správně zachytit to co mají. Výsledkem jsou hlavně zašuměné fotografie (při nižším osvětlení). Stává se, že staré 2-3 MPix fotoaparáty udělají lepší fotky než nové 5-8 MPix. K množství MPixelů je tedy potřeba brát v úvahu i velikost čipu a nejlépe si zjistit jak fotoaparát doopravdy fotí, např. v testech na internetu.

 - DSLR zrcadlovky - mají hledáček, v kterém sledujete reálný obraz přes zrcátko, který pak dopadne na čip větších rozměrů než mají kompakty a některé EVF zrcadlovky. A pak hlavně mají výměnné objektivy. Naproti tomu zase neumožňují zobrazovat reálný obraz na display a neumí zaznamenat video.

 - konečný výběr značky a typu fotoaparátu si pak udělejte podle recenzí a testů na těchto serverech

 recenzie.hladacik.sk - odkazy na testy fotoaparátů na různých serverech u nás i ve světě.

nebo např. přímo na www.digineff.cz nebo www.fotoaparat.cz

Nákup fotoaparátu

Tak fotoaparát jsme vybrali a teď vzhůru do obchodu, nebo do internetového obchodu. Já nakupuji na Cybex.cz a tento obchod taky doporučuji, neboť dostanete oficiálně dovezený přístroj s originálním záručním listem a za dobrou cenu. Nebo pak některý jiný obchod, který je certifikován společností APEK, což je asociace pro elektronickou komerci. A nezapomeňte přikoupit taky větší paměťovou kartu a akumulátory s nabíječkou, pokud nejsou součástí fotoaparátu.

Začínáme fotit

Fotoaparát máme doma a začínáme prvními pokusy. Pokud se vám stane, že první fotografie nejsou zrovna povedené, nelekejte se hned, že jste koupili špatně. Každý fotoaparát se totiž chová trochu jinak a je potřeba ten váš nový dobře poznat. Proto není dobré koupit fotoaparát těsně před odjezdem na dovolenou. Pak by jste mohli být po návratu nemile překvapeni. Ono se sice říká "selže li vše přečti si manuál", ale v tomto případě bych doporučil ten manuál projít hned. Je potřeba si ujasnit například na který bod fotoaparát zaostřuje, naučit se využívat namáčknutí spouště s namířením zaostřovacího bodu na hlavní objekt a po posunutí záběru snímek exponovat. Využívat korekce expozice a naučit se efektivně pracovat s bleskem.

Upravujeme fotografie v počítači

Digitální fotografie má výhodu, že každou fotografii si můžeme v počítači poměrně jednoduše upravit. V první řadě musíme mít vhodný software. Výrobce fotoaparátu vám nějaký program přiložil na CD, ale většinou je to nějaká omezená verze. Pokud se chcete digitální fotografii věnovat více, doporučil bych Zoner Photo Studio, nebo profesionální Adobe Photoshop. Pokud budete volit z freewarových programů, pak GIMP, který se blíží úrovni Adobe Photoshop a dále z jednodušších editorů např. Picasa, nebo Xnview. Všechny dosud uvedené programy jsou dostupné v češtině. V angličtině je pak možné použít program PhotoPlus. Při focení do formátu RAW využijete RawShooter a na odstranění šumu ve fotografii pak Noise Ninja, nebo Neat Image.

Jak dostat fotografie na internet

Fotografie tedy máme upravené a teď, pokud se s nimi chcete pochlubit, můžete je poslat na internet do některé s galerií. Např. na serveru www.fotografovani.cz, nebo galerie.digiarena.cz. Nebo můžete využít serveru www.album.cz, kde si můžete nastavit přístupová oprávnění a fotografie ukázat jenom těm, komu dáte heslo. Na všechny tyto servery nakopírujete fotografie přes jednoduché web rozhraní.

Jak dostat digi fotografie na papír

Pokud přece jenom chcete mít fotografie na papíře, můžete je odeslat přes internet do fotolabu www.fotostar.cz nebo některého jiného z přehledu digilabů www.digilaby.cz. Tady bych snad ještě upozornil na rozměrový formát fotografie. Většina fotoaparátů dává fotografie s poměrem stran 4:3, kdežto klasické fotografie na papíře jsou v poměru stran 3:2. Je tedy lepší pomocí výřezu upravit poměr stran.

 Něco více z teorie fotografování

 

na stránce se pracuje